Objawy kiły

2

Kiła to podstępna choroba zakaźna, która początkowo może nie dawać żadnych objawów. Wiele osób zarażonych tą przypadłością, może nawet przez kilka lat nie wiedzieć o swojej chorobie. Jednak w bardziej zaawansowanym stadium kiła daje się zdiagnozować na podstawie pewnych objawów.

Objawy kiły

  • Kiłowa zmiana pierwotna, zwana także wrzodem pierwotnym lub stwardnieniem pierwotnym, to pierwszy objaw kliniczny zakażenia. Występuje najczęściej na zewnętrznych narządach płciowych, może także pojawić się na wargach lub dłoniach. Ma postać pojedynczego, bezbolesnego owrzodzenia o głębokich brzegach i twardej podstawie, pokrytego surowiczą wydzieliną. Kiłowy wrzód pierwotny jest zmianą zakaźną. Po 2-6 tygodniach owrzodzenie pierwotne zanika, pozostawiając po sobie jedynie niewielką bliznę.
  • Osutka plamista lub grudkowa – objaw kiły II rzędowej – zmiana występująca na skórze i błonach śluzowych. Ma postać wysiewu drobnych, plamistych wykwitów o różowej lub czerwonej barwie, pojawiających się na kończynach górnych oraz bocznych powierzchniach tułowia. Zmianom tym może towarzyszyć podwyższona temperatura, ból głowy oraz bóle mięśniowo-stawowe.
  • Kłykciny płaskie – kiłowe grudki przerosłe, występujące głównie w okolicach narządów płciowych i odbytu.
  • Bielactwo kiłowe – występuje głównie u kobiet po ok. 6 miesiącach od zakażenia. Charakteryzuje się owalnymi lub okrągłymi, białymi plamami, które pojawiają się głównie na bocznych powierzchniach szyi oraz karku.
  • Łysienie kiłowe – może występować w ok. 4. miesiącu od zakażenia i charakteryzuje się przerzedzeniami włosów w części potylicznej i skroniowej. Niekiedy obejmuje także rzęsy, brwi, wzgórek łonowy, pachy, a także brodę u mężczyzn.

W przypadki kiły późnej, kiedy choroba trwała nieleczona przez kilka lat, dochodzi często do uszkodzeń takich narządów jak serce, układ nerwowy, kości i stawy. W konsekwencji tych zmian może nastąpić ślepota, zaburzenia pracy serca, zaburzenia neurologiczne, a także zaburzenia psychiczne. Ostatecznie, nieleczona kiła może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.

Ogólny stan chorych na kiłę oraz ich samopoczucie jest zazwyczaj dobre. Z tego względu spory odsetek osób zgłasza się do specjalisty dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju choroby. Tymczasem kliniczna diagnoza kiły jest bardzo prosta i opiera się na badaniach serologicznych lub bezpośrednich, pozwalających na wykrycie krętka kiły w skórze lub innych tkankach.


1 Comment

  1. ciekawa pisze:

    W jakim badaniu można wykryć krętki? Czy to prawda, że ślady po chorobie (wyleczonej) na zawsze pozostają we krwi?

Leave a comment

*